موسسه هنر و ادبیات هلال
اخبار
»

به گزارش هلال نیوز به نقل از عقیق، هـم شـاعر اسـت و هـم از مداحان نامـی روزگار تـا آنجا که بسـیاری از مداحـان و شـاعران آ یینی، مدح هـا و سـروده های خـود را برگرفته از «علـی انسـانی» می داننـد اما شـاید کمتر کسـی خبـر دارد کـه او در سـال های پیـروزی انقلاب از مبارزان علیـه حکومت پهلـوی بوده و اشـعار و خاطـرات بسـیاری نیـز، از آن دوران دارد امـا کمتـر از آن روزگار تعریـف میکنـد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از تسنیم، همزمان با فرا رسیدن ایام فاطمیه (سلام الله علیها) اردوگاه شهید باهنر ویژه‌برنامه‌ای را با عنوان «دومین شب شعر فاطمی (سلام الله علیها)» برگزار می‌کند.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب:

«ملت ایران حقیقتا پرچمی را به اهتزاز درآورد که همیشه انبیا آن پرچم را در دست داشتند؛ شعاری را داد که پیروان انبیا (علیهم السلام) آن شعار را میدادند؛ هدفهایی را دنبال کرد که عباد صالحین خدا، آن را دنبال میکردند.» ۱۳۶۸/۰۳/۲۶

به گزارش هلال نیوز به نقل از عقیق، مداحـان یکـی از تاثیرگذارتریـن گروههـای مردمـی هسـتند کـه در رویدادهـای ملـی بزرگـی همچـون دوران انقلاب و دفـاع مقـدس، نقـش مهمـی را ایفـاکـرده و شـانه بـه شـانه مـردم برای رسـیدن بـه پیـروزی قـدم برداشـته اند. حـاج غلامرضا سـازگار پیرغلام اهلبیـت(علیهم السلام) نیز یکـی از آن مداحانـی اسـت که نامـش به عنـوان فعال سیاسـی دوران انقلاب به چشـم می‌خـورد. او خاطـرات زیـادی از آن دوران انقلاب دارد؛ یعنـی زمانـی که 35 سـال بیشـتر نداشـته و در همان سـن و سـال بـا اشـعار و صدای نابـش، بـرای پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کرده اسـت.

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، پس از برگزاری محافل شعر فجر در شهرهای کرمانشاه، سرپل ذهاب، تهران، زاهدان و اصفهان، محفل شاعران فارسی‌زبان عصر دوشنبه 23 بهمن به میزبانی قم برگزار می‌شود.

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، با توجه به استقبال بسیار علاقه‌مندان و درخواست‌های مکرر از دبیرخانه، مهلت ارسال آثار به شانزدهمین همایش ادبی سوختگان وصل با عنوان «سلام سردار» تا 25 بهمن تمدید شد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از ایکنا، ثبت‌نام در چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم کشور با ارسال دستورالعمل مسابقات به سراسر کشور، رسما از امروز آغاز و تا بیستم فروردین ۹۷ ادامه خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب:

من حقیقتاً، نه به عنوان تعارف، نه به عنوان یک حرفِ هزاران بار تکرار شده، واقعاً قاصرم؛ زبان قاصر است، دل قاصر است، ذهن قاصر است که بخواهد از این مقام بلند تعریف و تجلیل کند؛ این موجود انسانی، این دختر جوان، این‌همه فضیلت، این‌همه درخشندگی، این‌همه کبریا و عظمت؛ که کسی مثل پیغمبر وقتی فاطمه‌ی زهرا بر او وارد میشد، قام الیها ؛نه فقط بلند میشد، بلکه بلند میشد و به سمت او میرفت. یک وقت یکی وارد اتاق میشود، شما به احترامش بلند میشوید؛ یک وقت کسی وارد اتاق میشود، شما با اشتیاق به طرفش میروید. اینها مگر شوخی است؟ این بحثِ پدر - فرزندی نیست. پیغمبر خدا اینجور از فاطمه‌ی زهرا تجلیل میکند؛ رضای او را رضای خود، رضای خود را رضای خدا؛ سخط او را سخط خود، سخط خود را سخط خدا اعلام میکند؛ اینها مقامات فاطمه‌ی زهرا است. آن زندگی با امیرالمؤمنین، آن تربیت آن فرزندان. خب، مگر میشود درباره‌ی این بزرگوار، امثال ما حرف بزنیم؟۱۳۹۱/۰۲/۲۳

به گزارش هلال نیوز به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی گفت: کار ساخت 604 ستون سنگی تعهد شده در محلات برای صحن حضرت زهرا(سلام الله علیها) پایان یافت و آخرین محموله آن به جوار آستان مقدس امام علی(علیه السلام) در شهر نجف اشرف ارسال شد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مرتضی حیدری آل‌کثیر، شاعری که به زبان‌های عربی و فارسی شعر می‌سراید، به شباهت‌های شعر فارسی و عربی معاصر در شکستن اوزان و ورود به فضا‌های جدید اشاره کرد و معتقد است: تحول شعر عربی ۲۰ سال پیش‌تر از شعر فارسی توسط یک شاعر عراقی ایجاد شد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، نام‌نویسی دهمین دوره آزمون «ترنم وحی» ویژه حافظان کل قرآن مؤسسه مهد قرآن اسفندماه آغاز و مرحله مقدماتی این آزمون نیمه دوم اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

به گزارش هلال نیوز به نقل از ایکنا، از میان ۲۵۰۰ اثر ارسالی به دبیرخانه دومین جشنواره ملی «شعر آیات» به میزبانی لرستانحدود ۱۵۰۰ اثر به مرحله دوم داوری راه یافتند که از این تعداد ۳۱ اثر به‌عنوان آثار برگزیده جشنواره انتخاب شدند.

به گزارش هلال نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل امور مبلغین و مساجد سازمان تبلیغات اسلامی اعلام کرد: تا 16 بهمن ماه سال ۱۳۹۶، 80 هزار و 263 مبلغ و مبلغه حوزوی و سنتی در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند.

جهت ثبت نام در سامانه سجام کلیلک نمایید.

به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، ثبت سفارش کتاب نخل میثم 6 جدیدترین اثر استاد غلامرضا سازگار که همزمان با سالروز ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)رونمایی می شود، در سایت مدایح آغاز شده است و علاقه مندان می توانند از اینجا ضمن سفارش کتاب از خدمات ارسال رایگان به سراسر کشور بهره مند شوند.

تلفن گویای مذهبی سراسری هلال

قال الباقر علیه السلام

هر که به آنچه می‌داند عمل‌کند خداوند به او آن بیاموزد که نمی‌داند.

(میزان‌الحکمة: 4583)

مسئله روز

پرسش : اگر پدر و یا هر شخص دیگر، چیزی به انسان هدیه بدهند، آیا باید خمس آن را داد؟

پاسخ : آیات عظام امام‌خمینی، خامنه‌ای، نوری: هدیه خمس ندارد.

آیات عظام بهجت، فاضل و مکارم: اگر تا سر سال خمسی زیاد بیاید، بنابراحتیاط واجب باید خمس آن را بدهد.

آیات عظام تبریزی و وحید: چنانچه مقدار آن زیاد و قابل توجه باشد و از مخارج سال زیاد بیاید، باید خمس آن را بدهد.

آیت‌الله صافی: اگر تا سر سال خمسی زیاد بیاید، خمس دارد.

 

(رسالۀ‌دانشجویی،احکام‌خمس،جلد 10،پرسش 52)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک