اخبار
»

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دعبل، تعزیه تشکیل‌شده از بخش‌های مختلفی نظیر پیش‌واقعه، رجزخوانی و ضربی‌خوانی‌های به‌خصوصی است. روضه‌خوانی و آهنگ عشق، مغلوب‌خوانی، مخالف‌خوانی و سینه‌زنی زیرمجموعه‌های تعزیه و روضه هستند. مرثیه‌خوان‌ها باید به آنچه قرار است بخوانند، آگاهی کامل داشته باشند. 

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب:
دو حرکت عمّه‌ى ما -زینب کبرا (علیهاالسّلام)- انجام داد: یک حرکت، حرکت اسارت بود به کوفه و شام و آن روشنگرى‌ها و آن بیانات که مایه‌ى افشاى حقایق شد؛ یک حرکت دیگر، آمدن به زیارت کربلا در اربعین بود؛ حالا اربعین اوّل یا دوّم یا هرچه. این حرکت به معناى این است که نباید اجازه داد که انگیزه‌هاى خباثت‌آلودى که قصد دارند مقاطع عزیز و اثرگذار و مهم را از یادها ببرند، موفّق بشوند؛ البتّه موفّق هم نخواهند شد.   ۱۳۹۳/۱۰/۱۷ بیانات در دیدار مردم قم

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دعبل، نذر فرهنگی وقت و مهارت افراد را ترویج می ‌کند تا موضوع نذر فقط در محدوده نذر مال، اموال و مایملک افراد قرار نگیردو کسانی که دارای تخصص و مهارت هستندنیز، مجالی یابند تا به‌وسیله نذر وقت و مهارت خود، ادای نذر کنند و انسان در قید حیات و توسط خود به دیگران نفع برساند

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دعبل، با شــروع ایام ســوگواری و عزاداری امام حســین(علیه السلام) تغییراتی عمده در فعالیتهای روزانه همه افراد برای حفظ شأن و قداست این ایام رخ می دهد؛ چرا که افراد در این ایام معمولاً به واســطه غلبه فضای مناسکی در جامعه و ظهور پُررنگ نمادهای عاشــورایی در اجتماعات، تحت تأثیر این نمادها احســاس معنویت شدیدتری نسبت به ایام دیگر دارند و بیشتر به مفاهیم مقدّ س پیرامون آن می اندیشند.

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی اعلام کرد: پنجمین دوره انتخابات سراسری شورای هیئات مذهبی کشور 5 آبان برگزار می‌شود.

عبارت‌هایی مانند «عبرت‌های عاشورا» و «نقش عوام  و خواص در حادثه‌ی عاشورا» در سال‌های اخیر و علی‌الخصوص در پی حوادث فتنه‌ی سال 1388 به طور جدی مورد توجه اهالی فکر و اندیشه و رسانه قرار گرفته است. سابقه‌ی طرح این موضوعات توسط رهبر معظم انقلاب به دهه‌ی هفتاد شمسی برمی‌گردد؛ هنگامی که ایشان به‌تفصیل زمینه‌ها و علل و اهداف نهضت عاشورا را تبیین کردند. ایشان اندیشمندان و اساتید حوزه و دانشگاه را به تأمل درباره‌ی این موضوعات و تولید محتوا در این باره فراخواندند.

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تبلیغات اسلامی، مدیر سیستم مرکزی سامانه طوبی از ورود اطلاعات 51 هزار و 605 مداح و شاعر آیینی در بانک اطلاعات تشکلهای دینی (سامانه طوبی) خبر داد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از عقیق، فرخوان سومین سوگواره نوحه های عاشورایی با موضوع بانوان نقش آفرین در حماسه کربلا اعلام شد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از ابنا، عملیات اجرایی پروژه ساخت صحن حضرت زهرا(سلام الله علیها) در حرم امیرالمومنین (علیه السلام) در ماه محرم هم ادامه دارد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از ابنا، برنامه تعزیه ظهر عاشورا به همت هیئت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در شهر کربلای معلی برگزار شد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از تسنیم، عموماً حسین منزوی را به عاشقانه‌هایش می‌شناسند اما او اشعار آئینی زیبایی هم در مدح اهل‌بیت(علیه السلام) سروده است. این وجهی از ذوق اوست که آنچنان که حقش بوده، برجسته نشده است.

به گزارش هلال نیوز به نقل از عقیق، کاروان اسیران کربلا پس از واقعه عاشورا، به کوفه برده شدند که در این مطلب، خطبه امام سجاد (علیه السلام) در دروازه کوفه، آورده شده است.

به گزارش هلال نیوز به نقل از عقیق، سروده‌های متعددی در سال‌های متمادی در هیئات خوانده شده و دل عاشقان کربلا را با خود همراه می‌کند، اما شاید کمتر کسی بداند که شاعر این سروده‌ها کیست؟

به گزارش هلال نیوز به نقل از تسنیم، امام خمینی(ره) می‌فرماید: صحیفه کامله سجادیه، نمونه کامل قرآن صاعد و از بزرگ‌ترین مناجات عرفانى در خلوتگاه انس است که دست ما کوتاه از نیل به برکات آن است. این کتاب مقدس، همچون قرآن کریم سفره‌ای الهى است.

به گزارش هلال نیوز به نقل از ایکنا، سازمان زیباسازی شهر تهران به منظور فضاسازی فرهنگی شهر تهران در ایام اربعین سید و سالار شهیدان فراخوان عکس اربعین و رسانه را برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

دعای تحویل سال نو / اجرا: مسعود کهریزی

ویژه برنامه فرا رسیدن بهار طبیعت وعید نوروز

مدح امیر مومنان حضرت امام علی(علیه السلام)

قال الرضا علیه السلام

هر مؤمنی در مدح ما شعری بگوید خداوند متعال [برای او] در بهشت شهری هفت برابر وسیع‌تر از دنیا بسازد و در آن شهر هر فرشته‌ای و هر پیامبر مرسلی به دیدار او روند.

(اختیارمعرفة‌الرجال: 401)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک