تصاویر جدید از حرم حضرت عباس(علیه السلام).

 

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از حوزه، ضریح حرم در داخل روضه ای قرار دارد که ابعاد آن ۱۱۰×۱۲۰ متر است و چهار رواق از چهار سمت آن را احاطه کرده است. نخستین ضریحی که بر مرقد حضرت ابوالفضل(علیه السلام) از فولاد ساخته شد در سال ۱۱۸۳ ق بود.

ضریح حرم در داخل روضه ای قرار دارد که ابعاد آن 110×120 متر است و چهار رواق از چهار سمت آن را احاطه کرده است. نخستین ضریحی که بر مرقد حضرت ابوالفضل(علیه السلام) از فولاد ساخته شد به دستور نادر شاه و وزیر وی، در 1183 ق، بود. روی این ضریح عبارت « ضریح العباس سنه 1182 ق » و نیز «لا زال مطاقاً لخیار الناس، عمل مهدی القلقاوی» حک شده است.
در عصر قاجار، محمد شاه ضریحی از جنس نقره روی ضریح فولادی نصب کرد. به گفته ناصرالدین شاه، نقره ضریح را مادر محمد شاه هدیه کرده بود. نظارت بر ساخت آن، بر اساس کتیبه بالای ضریح، به عهده حاج عبد الهادی استر آبادی بود. در 1385 ق نیز ضریح جدیدی برای حرم در ایران ساخته شد. هنرمندان اصفهانی نهایت هنر خود را در این کار به نمایش گذاشتند. این ضریح، که هدیه آنان بود، از جنس نقره و طلای ناب با سنگ های قیمتی مینا ساخته شد و از لحاظ زیبایی منحصر به فرد بود. چهارصد هزار مثقال نقره و هشت صد مثقال طلا در آن به کار رفت و ساخت آن سه سال طول کشید. ضریح مذکور به پشتیبانی و حمایت آیت الله سید محسن حکیم ساخته و نصب شد. بر چهار گوشه این ضریح چهار انارک طلایی زیبا به قطر پنجاه سانتی متر تعبیه شده است. در داخل آن صندوقی از خاتم روی قبر حضرت عباس(علیه السلام) قرار دارد.
در رواق شمالی از زیر زمین به داخل قبر راه است. ادیب الملک در سفرنامه خود آن را چنین شرح می دهد: « به حرم حضرت ابوالفضل(علیه السلام) رفتیم، در رواق دریچه آهنی کوچکی را متولی باشی باز کرد. از چند پله پایین رفتیم به قدر ده ذراع به خط مستقیم در جایی که دو نفر ایستاده می توانستند راه بروند رفتیم بعد طرف دست راست دالان تنگی بود... بعد پله ای. یک ذرع رفتیم پایین در آن جا اعلی علیین بهشت و عرض خداوندی یعنی قبر منور و مطهر حضرت عباس صلوات الله و سلامه علیه بود، زیارت کردیم ».
ناصر الدین شاه نیز این مکان را همین گونه توصیف کرده و از ورود خود به داخل قبر مطهر در زیر زمین روضه شرحی داده است.
گنجینه
از دیرباز از سوی پادشاهان، حاکمان، بزرگان دین و سیاست هدیه هایی به حرم تقدیم می شد که امروزه در گنجینه آن نگهداری می شود. در این گنجینه اشیای ارزشمندی چون قالی های بافته شده با تار و پود زر، چهل چراغ های طلایی، شمشیرهای مرصع، ساعت های دیواری طلا، مجسمه های طلا، تصویری حقیقی از سر امام حسین(علیه السلام)، که گفته می شود از ایتالیا آورده شده است، نسخه های خطی و صحیفه های منسوب به امام علی(علیه السلام) دیده می شود. این گنجینه اکنون به محل مقبره آل خیرالدین در جوار حرم انتقال یافته است.


تاریخ ارسال : یکشنبه 24 تیر 1397
آخرین بازدید : چهار شنبه 1 خرداد 1398
تعداد بازدید کننده : 255
دفعات مشاهده : 256
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

مناجات ماه رمضان

سرود میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام

مناجات ماه رمضان

قال الصادق علیه السلام

امام حسن علیه السلام در خلقت و سیرت و شرافت شبیه ‏ترین مردم به رسول خدا بود.

(الأرشاد: جلد 2، صفحه 5)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک