ششمین سوگواره استانی تعزیه در کرمان برگزار می شود.

 

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دعبل، معاون فرهنگی و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال استان کرمان از برگزاری ششمین سوگواره استانی تعزیه استان کرمان خبر داد.

وحید محمدی عصر سه شنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری ششمین سوگواره استانی تعزیه استان کرمان در روستای ده زیار اظهار داشت: تعزیه یک هنر مردمی است و پنج دوره سوگواری استانی تعزیه در روستایی ده زیار برگزار شده و ششمین دوره آن از تاریخ 31 خرداد ماه الی 8 تیرماه برگزار خواهد شد.
وی افزود: ما به عنوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نقشی از حیث اجرایی برای خود متصور نیستیم و فقط حمایت و کمک می کنیم تا این هنر در استان کرمان جایگاه خود را به دست آورد.
محمدی بیان کرد: تعزیه جزء اصیل ترین و پر سابقه ترین هنرهای ایرانی و اسلامی در کشور است و این هنر در استان کرمان سابقه طولانی دارد.
وی تصریح کرد: هنر تعزیه سابقه طولانی و نقش برجسته ای در ماندگار کردن فرهنگ عاشورا و واقعه کربلا داشته و جزئی از فرهنگ اسلامی و ایرانی ما است و طبیعتا این هنر به بالندگی تئاتر در کشور و استان کرمان کمک کرده است.
معاون فرهنگی و سینمایی اداره کل فرهنگ و اشاد اسلامی شمال استان کرمان گفت: جلوه های هنری که در عرصه تعزیه است کمک می کند وقایع مذهبی از جمله کربلا و عاشورا به نوعی معرفی شوند.
محمدی با شاره به اینکه سعی داریم هنرهای آیینی و سنتی را تقویت کنیم، ابراز داشت: در استان کرمان به دنیال ایجاد ساختاری هستیم تا بتوانیم بحث های آموزش، شناسایی هنرمندان تعزیه و ثبت گروه ها و ... را سرلوح کار خود قرار دهیم.
وی عنوان کرد: هنرمندان تعزیه یک سرمایه برای ما در سطح استان محسوب می شوند و آنها میراثی دارای مهارت و فنون هستند و باید همه آنها را قدر بدانیم.
محمدی بیان داشت: به برکت برگزاری چند دوره سوگواره هنرمندان در کنار یکدیگر قرار می گیرند و ما به استعدادیابی توجه ویژه داریم و نباید از کیفیت آیین های سنت ما کاسته شود و وظیفه داریم از این میراث حمایت کنیم.
معاون فرهنگی و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال استان کرمان گفت: در حوزه تعزیه سعی داریم نهادهای مختلف را به کار گیریم تا بتوانیم حمایت های اساسی از این بخش داشته باشیم، همانطور که تعزیه هنر مردمی است حمایت های آن هم باید مردمی باشد.
وی اظهار کرد: از تشکیل موسسات هنری در حوزه تعزیه در سطح استان حمایت و از راه اندازی شعبه انجمن ایرانیان در کرمان استقبال می کنیم.

 

تاریخ ارسال : چهار شنبه 30 خرداد 1397
آخرین بازدید : سه شنبه 29 بهمن 1398
تعداد بازدید کننده : 500
دفعات مشاهده : 500
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

سرود ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سرود میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها

طلعت زیبا (مدح حضرت زهرا سلام الله علیها)

مدح حضرت ام البنین سلام الله علیها

قال رسول الله صل الله علیه واله و سلّم

اگر حکمت بخواهد به صورت مردی ظاهر گردد، آن مرد علی (ع) خواهد بود، و اگر عقل بخواهد به شکل شخصی ظاهر گردد، آن شخص حسن (ع) خواهد بود، و اگر سخاوت و بخشندگی بخواهد در وجودی تجلّی پیدا کند در وجود امام حسین (ع) ظاهر می‌گردد، و اگر همه خوبیها می‌خواست در وجود انسانی جلوه کند او فاطمه (س) بود بلکه فاطمه والاتر و برتر از آن است، او از جهت نژاد و شرافت و بزرگواری از همۀ اهل عالم بهتر است.

(فرائد السمطین، 2/68)
مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک