سنگ کاری صحن و سرای حرم حضرت ابالفضل(علیه السلام)+تصاویر.

 

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، پس از گذشت 50 سال از آخرین سنگ کاری حرم مطهر حضرت عباس (علیه السلام)؛ صحن و سرای حضرت عباس(علیه‌السلام) با مرمر سنگ‌کاری می‌شود.

ضیاء مجید الصائغ در این باره گفت: این پروژه توسط بخش پروژه‌های مهندسی و واحد فنی آستان مقدس عباسی اجرا می‌شود و مکمل دیگر پروژه‌هایی است که در صحن و حرم حضرت عباس (ع) اجرا شده‌اند.

وی با بیان اینکه صحن و حرم حضرت ابوالفضل عباس (علیه السلام) شاهد اجرای چندین پروژه مختلف بود که طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده طراحی و در حال اجراست، خاطرنشان کرد: پروژه توسعه افقی و توسعه حرم با مسقف کردن صحن شریف، سنگ کاری ایوان‌ها و سرداب‌هایی که در صحن ایجاد شده‌اند و همچنین ساخت و نصب ضریح و سیستم های دیگر نظیر خنک کننده ها و سیستم های هشدار و... از جمله پروژه های عمرانی این آستان مقدس است که در حال اجراست.

وی از دیگر پروژه هایی که این آستان مقدس در دستور کار قرار داده، پوشش حرم و صحن مطهر حضرت عباس (ع) با سنگ مرمر ذکر کرد و گفت: جبران آسیب‌های وارده به سنگ‌های مرمر مورد استفاده در این مکان مقدس که طی 50 ساله گذشته نمای کلی آن را مخدوش کرده از جمله دلایل اجرای این پروژه است

ضیاء مجید افزود: با بررسی صورت گرفته طرح های خاصی با حکاکی ها و تزئینات متناسب و مطابق با دیگر بخش‌های آستان مقدس عباسی به منظور هماهنگی و یکسان بودن این پروژه طراحی شده است.

وی با بیان اینکه روند پوشش صحن و حرم با سنگ مرمر طی چند مرحله انجام خواهد شد، گفت: فاز اول هزار مترمربع از حرم ابوالفضل (علیه السلام) را شامل می‌شود که شامل خارج کردن سنگ مرمر قدیمی، خارج کردن بتون‌های قدیمی و تعمیر بخش‌های آسیب دیده، تعمیر سنگ فرش و آسیب‌ها و شکستگی های آن با استفاده از مواد مخصوص و بتن ریزی جهت آماده سازی برای مرمرکاری آن خواهد بود که در این مرحله از بتونها و مواد ویژه استفاده شده که به چسبنگی بتن به کفپوش قدیمی کمک کرده و مانع نفوذ رطوبت و غیره می شود.

رئیس بخش پروژه های مهندسی آستان مقدس عباسی ایجاد شبکه آهنی و قرار دادن آن زیر بتن‌ریزی، ایجاد یک شبکه زمینی برای سیستم های زهکشی، ارتباطات، آتش سوزی و هشدار و اتصال آن‌ها با صحن مطهر که برای وصل کردن آن به سیستم های اصلی آستان مقدس عباسی صورت می‌گیرد و پوشش سنگ فرش‌ها با مرمر با توجه به اندازه گیری های خاصی که پیش از این به تناسب با فضای صحن در نظر گرفته شده را از دیگر بخش های فاز اول این پروژه عنوان کرد.

الصائغ در مورد مشخصات سنگ مرمر گفت: سنگ مرمر یک گونه طبیعی که علاوه بر رنگ های مختلف آن، در شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت بالایی دارد و در این پروژه از سنگ‌های مرمر با ضخامت 4 سانتی متر استفاده شده است.


تاریخ ارسال : دوشنبه 21 اسفند 1396
آخرین بازدید : شنبه 24 آذر 1397
تعداد بازدید کننده : 313
دفعات مشاهده : 313
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

مناجات آتش مهر/ اجرا: حسین فتحی/ شعر: استاد سازگار

حضرت زینب(سلام الله علیها)/شعر و اجرا؛ احمد بابایی

قال رسول الله صلی الله علیه وآله

گناه‌کارترین فرد در عرفات کسی است که از آن جا بازگردد در حالی که گمان می‌برد آمرزیده نخواهد شد.

(بحارالانوار:جلد 99،صفحه 248)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک