کُثَیِّر عَزَّه مادح عبدالملک وکمیت مادح اهل بیت(علیهم السلام).

 

 

 

 

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب:

رفتار ائمه(علیهم‌السّلام) این گونه بود که دعوت شعری را تقویت می‌کردند. فقط ائمه هم نبودند که این کار را می‌کردند؛ نقطه‌ی مقابلشان هم همین‌طور بودند. یعنی همین خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس، برای پیشرفت کار خود، محتاج شعر بودند و به شعرا پولهای گزاف می‌دادند تا برای آنها شعر بگویند. شعرا هم می‌گفتند؛ چون پول و رشوه در میان بود. حتّی گاهی اوقات، بعضی از شعرای متمایل به اهل بیت، برای آنها هم شعری می‌گفتند؛ برای این‌که پولی بگیرند!امام باقر(علیه‌الصّلاةوالسّلام) در مجلسی نشسته بودند. «کُثَیِّر عَزَّه» که یکی از شعرای معروف عرب است و متمایل به اهل بیت بود، او هم در جلسه حضور داشت. حضرت به او رو کردند و گفتند: «امتدحت عبدالملک؟»، تو مدح عبدالملک را گفتی؟ ملامتش کردند. در صدد عذرآوردن بر آمد. گفت: من چیزی در ستایش عبدالملک نگفتم. نگفتم که تو امام‌الهدی هستی. حضرت تبسمی کردند و چیزی نگفتند. در این بین، «کمیت» از آن طرف مجلس بلند شد و بنا به خواندن آن قصیده‌ی معروف خودش - که در مدح اهل بیت(علیهم‌السّلام) بود - کرد:
من لقلب متیّم مستهام غیر ما صبوة و لا احلام(۱)                                                                                             ۱۳۶۸/۱۰/۲۸


بیانات در دیدار جمع کثیری از مداحان

حدیث
۱ )
المناقب ، ابن شهر آشوب ج  ۴ ص  ۲۰۷؛ 
بحار الانوار،علامه مجلسی،ج۴۶ ص۳۳۸ح۲۷ ؛

کان أبو جعفر ع یجیزنا بالخمس مائة إلى الستمائة إلى الألف درهم و قال له نصرانی أنت بقر قال أنا باقر قال أنت ابن الطباخة قال ذاک حرفتها قال أنت ابن السوداء الزنجیة البذیة قال إن کنت صدقت غفر الله لها و إن کنت کذبت غفر الله لک قال فأسلم النصرانی و قال لکثیر امتدحت عبد الملک فقال ما قلت له یا إمام الهدى و إنما قلت یا أسد و الأسد کلب و یا شمس و الشمس جماد و یا بحر و البحر موات و یا حیه و الحیة دویبة منتنة و یا جبل و إنما هو حجر أصم قال فتبسم ع و أنشأ الکمیت بین یدیه من لقلب متیم مستهام غیر ما صبوة و لا أحلام‏ فلما بلغ إلى قوله : أخلص الله لی هوای فما أغرق نزعا و لا تطیش سهامی‏ فقال ع:أغرق نزعا و ما تطیش سهامی‏ فقال یا مولای أنت أشعر منی فی هذا المعنى و شکا الحسن بن کثیر إلیه الحاجة فقال بئس الأخ أخ یرعاک غنیا و یقطعک فقیرا ثم أمر غلامه فأخرج کیسا فیه سبعمائة درهم فقال استنفق هذه فإذا نفدت فأعلمنی...
تاریخ ارسال : دوشنبه 1 آبان 1396
آخرین بازدید : پنجشنبه 1 اسفند 1398
تعداد بازدید کننده : 551
دفعات مشاهده : 552
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

من هم در خانه شما پیر شدم

سرود میلاد امام باقر علیه السلام

سرود میلاد حضرت باقر علیه السلام

مدح حضرت ام البنین سلام الله علیها

قال رسول الله صل الله علیه واله و سلّم

پیامبراکرم (ص) به جابر فرمود: «تو پسرم محمّد باقر (ع) را خواهى دید. او دانش را می ‏شکافد، هنگامى که او را دیدى سلام مرا به وى برسان».

(نهج الحق و کشف الصدق: صفحه 257)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک