عید سعید فطر در کلام رهبر معظم انقلاب

 

 

 

 

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای می‌فرمایند: عید فطر، روز عیدى گرفتن از خداى متعال و یکى از عظیم‌ترین مناسبت‌هاى اسلامى است. دنیاى اسلام، روز عید فطر را به معناى حقیقى عید مى‌داند و عید مى‌گیرد. باید از این هدیۀ الهى استفاده کنیم.

به گزارش هلال نیوز به نقل از تسنیم، امروز یکشنبه سی ام ماه مبارک رمضان مصادف با فرا رسیدن روز عید سعید فطر است. بزرگان دین از جمله رهبر معظم انقلاب اسلامی هر ساله در چنین روزی به بیان نکاتی مهم و دقیق دربارۀ روز عید فطر می‌پردازند. روزی که امام صادق (علیه السلام) از آن به عنوان یکی از چهار عید بزرگ شیعیان نام بردند.

در همین راستا و با توجه به اینکه در آستانۀ فرا رسیدن روز عید فطر هستیم، به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب دربارۀ اهمیت این روز اشاره می‌کنیم.

*******

روز عید فطر از جملۀ مناسبت‌هایى است که امّت اسلامى مى‌تواند از آن منتفع شود و خوشبختانه در اسلام از این مناسبت‌ها بسیار است. این روز براى همۀ مسلمانان جهان عید است؛ روزى است که مسلمانان بعد از یک ماه روزه‌دارى و عبادت و توجّه و تذّکر، با دل‌هایى که براى جلب رحمت و نورانیّت الهى آماده شده است، با اقامۀ نماز و اجتماعات گوناگون، گرد هم جمع مى‌شوند و این براى دنیاى اسلام یک فرصت است. همۀ اعیاد و مناسبت‌هاى اسلامى باید این خاصیت را براى ما داشته باشد که دل‌هاى ما مسلمانان را به هم نزدیک کند. امروز مسلمانان بیش از همیشه احتیاج دارند به این‌که دل‌هایشان را به هم نزدیک کنند. ... (1)

فطر هدیه‌ای از جانب دوست 

...عید فطر، یکى از عظیم‌ترین مناسبت‌هاى اسلامى است. دنیاى اسلام، روز عید فطر را به معناى حقیقى عید مى‌داند و عید مى‌گیرد؛ و این چیزى است که اسلام براى امّت اسلامى خواسته است: «جعله اللَّه لکم عیدا و جعلکم له اهلا»؛ خداى متعال امروز را براى امّت اسلامى عید قرار داد و آنها را شایستۀ این عید دانست. آنچه مهم است، بخش دوم قضیه است. ما باید از این هدیۀ الهى استفاده کنیم؛ هم استفادۀ شخصى، به معناى راه دادن نور معرفت و توبه و انابه به دل‌هاى خودمان، که اگر از عالم معرفت و محبّت الهى دریچه‌اى بر روى دل‌هاى خودمان باز و اندرون خود را نورانى کنیم، بسیارى از تاریکی‌ها و گرفتاری‌هاى دنیاى بیرون هم حل خواهد شد؛ چون دل انسان‌هاست که سرچشمۀ خوبی‌ها و بدی‌هاست - در اعمال و رفتار و مناسبات اجتماعى و بین‌المللى آنها - و هم استفادۀ عمومى کنیم.

... امروز عید فطر است؛ روز عیدى گرفتن از خداى متعال است؛ روزى است که در قنوت نماز عید فطر میلیون‌ها دلِ متذکّر و خاشع از خداوند متعال درخواست کردند همان خیراتى را که به برترین بندگانش داده است، به آنها هم بدهد و از شرورى که برترین و بزرگ‌ترین انسان‌هاى تاریخ را از آن دور نگه داشته است، آنها را هم دور بدارد. آن خیرات، در درجۀ اوّل، عروج به مقام توجّه به خدا، عبودیّت خدا، آشنا بودن و مرتبط بودن با خدا و الهام گرفتن از حضرت حق در همۀ گفتارها و کردارها و آنات زندگى است، و بدترین شرور، شرک به خدا، خضوع در مقابل قدرت‌هاى غیرالهى و ضدّ الهى و بنده و بردهۀ دیگران بودن است. امیدواریم خداوند به فضل و رحمتِ خود دعاى میلیون‌ها مسلمان را که از دل بر زبان جارى کردند، مستجاب کند و مسلمانان را به وادى امن عبودیّت و مقام بندۀ صالح و شایستۀ خود وارد کند. (3)منبع:

(1) بیانات در دیدار کارگزاران نظام جمهورى اسلامى ایران 81/9/15 
(2) بیانات در دیدار با کارگزاران نظام جمهورى اسلامى به مناسبت عید سعید فطر 80/9/25

تاریخ ارسال : یکشنبه 4 تیر 1396
آخرین بازدید : شنبه 25 آبان 1398
تعداد بازدید کننده : 1004
دفعات مشاهده : 1005
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

قطعه طلوع/ گروه همخوانی ستایشگران خورشید

سرود میلاد امام صادق علیه السلام

سرود آغاز امامت امام زمان (عج)

سرود میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد صلوات الله علیه

قال امیرالمؤمنین علیه السلام

دودمان او [رسول الله] بهترین دودمان است و شجره‌اش بهترین شجره، شاخه‌هایش در اعتدال است و میوه‌هایش آویخته، زادگاهش مکّه است و هجرتش به (مدینه) طیبه، در آن جا آوازه‌اش بلند شد و صدای (دعوت) او از آن جا به همه جا رسید.

(نهج‌البلاغه، الخطبه 161)
مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک