پرده تعزیه حسینیه کبابی بیرجند ثبت ملی شد

 

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دعبل، کارشناس ثبت میراث منقول اداره میراث فرهنگی خراسان جنوبی از ثبت پرده تعزیه حسینیه کبابی بیرجند در فهرست میراث ملی کشور خبر داد.

جواد سیروسی کارشناس ثبت میراث منقول بیرجند در رابطه با اهمیت این اثر تاریخی گفت: «پرده تعزیه عاشورا که متعلق به حسینیه کبابی است در محله خیرآباد بیرجند قرار دارد. این اثر توسط استاد محمد حسین در سال 1338 هجری قمری بر روی پارچه کرباس با رنگ های گیاهی به صورت ترکیب نقاشی و مُهر اجرا شده است.»
 
روز عاشورا
 


این کارشناس ثبت میراث منقول در ادامه افزود:« متن پرده تعزیه به فرمایش جناب آقا میرزا ماشاا… طهرانی در سال 1338 اجرا شده و نقش های بکار رفته در آن شامل نقوش انسانی، حیوانی، نیروهای نامرئی ،گیاهی( اسلیمی ،ختایی ، درخت و بوته های صحرایی) است که خوشنویسی با روش قالب زده یا نقاشی با قلم مو به سبک قهوه خانه ای بوده است.»
او تاکید کرد: «همچنین در قاب های اطراف پرده مصراع هایی از ترکیب بند محتشم کاشانی چاپ شده است. این اثر دارای هفت تابلو است که صحنه های مختلف روز عاشورا تداعی می کند.»

 

تاریخ ارسال : سه شنبه 9 بهمن 1397
آخرین بازدید : چهار شنبه 27 شهریور 1398
تعداد بازدید کننده : 216
دفعات مشاهده : 217
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

نوحه خبر داغ با صدای شهروز حبیبی

محمود کریمی/ شعری برگرفته از یک ماه خون گرفته 13

محمود کریمی/نوحه‌ای برگرفته از یک ماه خون گرفته 12

شام غریبان.بیت رهبری/ محمود کریمی. شعر: استاد سازگار

قال زین العابدین علیه السلام

هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین (ع) گریان شود به طوری که اشک بر گونه‌هایش سرازیر گردد، خداوند به سبب آن، او را در غرفه‌های بهشتی جای دهد که روزگاران درازی را در آنها به سر برد.

 (میزان‌الحکمة: 4265) 

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک