مداحی که هیچ‌وقت کاغذ به دست نگرفت

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دعبل، حاج سید محمد موسوی سجاسی گفت: شعری که خودش خوب و درست باشد به سادگی حفظ می‌شود ومن با سه، چهار بار خواندن قصیده‌ها را در خاطر نگاه می‌داشتم.

جمعی از کارکنان بنیاد دعبل به دیدار استاد سید محمد موسوی‌سجاسی رفتند تا ضمن عیادت با این پیرغلام آستان حسینی دیدار کنند.
در این دیدار که حاج مرتضی طاهری نیز حضور داشت، استاد موسوی به نکاتی درباره آیین مداحی صحیح و اصیل اشاره کرد و گفت: پدر و پدربزرگ من هر دو روحانی بودند اما من از 8 سالگی وارد وادی مداحی شدم و به این رشته علاقه‌ داشتم.


موسوی سجاسی درباره شیوه مداحی خودش گفت: من به یاد ندارم که اشعار را از روی کاغذ خوانده باشم و همیشه از حفظ شعر می‌خواندم.
وی در ادامه درباره نحوه حفظ کردن اشعار افزود: شعری که خودش خوب و درست باشد به سادگی حفظ می‌شود ومن با سه، چهار بار خواندن قصیده‌ها را در خاطر نگاه می‌داشتم.
سید محمد موسوی که به خواندن قصیده‌های بلند با سبک ملایم و دلنشین خودش معروف است درباره جامعه مداحان گفت: متاسفانه گاهی حرف‌هایی در بین مداحان به گوش می‌رسد که باعث بدنامی همه می‌شود و خوشایند نیست. نباید بگذاریم این اتفاق بیفتد. هر کار نادرست ما را مردم به دستگاه امام حسین(ع) ربط می‌دهند.
موسوی ضمن یادآوری برخی بزرگان گذشته جامعه مداح افزود: بزرگان جامعه مداح منزوی و گوشه نشین شده‌اند و بسیاری هم از دنیا رفته‌اند و باید قدر این بازمانده‌ها را بدانیم.
در ادامه حاج مرتضی طاهری به بیان خاطراتی از استاد موسوی سجاسی و نحوه مجلس داری و نیز خاطراتی از سفرهای مکه و زیارت جامعه خواند حاج سید محمد موسوی بیان کرد.
در پایان دیدار حاج سید محمدموسوی اشعاری در مدح رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) از حفظ و با تسلط کامل خواندند.
حاج سید محمد موسوی سجاسی پیرغلام اهل‌بیت متولد سال ۱۳۲۲ است. او سال‌ها در تهران و شهرهای دیگر مداحی کرد و سبک خاص خودش را ابداع نمود. شیوه مداحی او مورد علاقه بسیاری از بزرگان نظام و علما و مراجع بود به نحوی که معمولا وی را به مجالس خود دعوت می‌کردند.
استاد موسوی در سال‌های اخیر به دلیل کسالت و اخیرا به دلیل عمل چشم کمتر در محالس حاضر می‌شود.

 

 

 

 


تاریخ ارسال : شنبه 22 دی 1397
آخرین بازدید : دوشنبه 29 دی 1399
تعداد بازدید کننده : 796
دفعات مشاهده : 810
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)/ محمدسعید میرزایی

عهد عقیق | ویژه فاطمیه

نوحه شام غریبان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

نوحه شهادت / برگرفته از عهد عقیق

قال رسول الله صل الله علیه واله و سلّم

«فاطمه» اولین کسی از اهل‌بیتم می‌باشد که به من ملحق می‌گردد، پس بر من وارد می‌شود محزون، مکروب، مغموم، مقتول.

(أمالی‌الصدوق، صفحه 114)
مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک