عطر آگین کردن «حجرالاسود» در رکن شرقی خانه خدا

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، سنت عطر آگین ساختن «حجرالاسود» در رکن شرقی خانه خدا در طول تاریخ برقرار بوده و هم‌اکنون همه روزه پیش از هر نماز، در فاصله زمانى اذان تا اقامه نماز، افرادى موظف به آغشته کردن این سنگ به عطر عود هستند.

«حجر الاسود» سنگ شکسته‌ای است که در رکن شرقی کعبه در ارتفاع یک متر و نیم از زمین و به قطر حدود ۵۰ سانتیمتر در خانه خدا قرار دارد.

حجرالاسود، یاقوت سفید از یاقوت‌هاى بهشت بوده است که خداوند آن را در کوه «ابوقبیس» قرار داد و به حضرت ابراهیم و اسماعیل (ع) وحى کرد تا آن را از کوه ابوقبیس، استخراج و به همین شکل که اکنون وجود دارد، در کعبه جاسازى کنند. 

 

از حضرت على(ع) نقل شده است که پیش از حضرت ابراهیم و اسماعیل (ع) خداوند این سنگ را از بهشت همراه حضرت آدم (ع) به زمین فرستاد و آن حضرت سنگ را در همین مکان کنونى قرار داد، ولى پس از طوفان نوح، حضرت ابراهیم و اسماعیل (ع) از طریق وحى، آن را از کوه ابوقبیس استخراج کردند.

 

این سنگ سیاه رنگ چندین بار در ادوار مختلف مورد حمله قرار گرفته و شکسته شده است، به همین دلیل امروزه تکه‌های آن را با ملاطی از چسب با یک بست نقره‌ای به هم نگه داشته‌اند که تنها تکه‌های کوچکی از آن قابل رویت است. دلیل سیاه بودن دان نیز آتش‌سوزی کعبه در دوران جاهلیت و در زمان حکومت یزید بن معاویه عنوان شده است.  

 

حجرالاسود، صیقلی و به شکل بیضی نامنظم است. رنگ آن سیاه مایل به سرخ است و لکه‌های قرمز و رگه‌های زردرنگی بر روی آن دیده می‌شود.  

 

سنت عطر آگین ساختن این سنگ مقدس در طول تاریخ برقرار بوده وهم‌اکنون همه روزه پیش از هر نماز، در فاصله زمانى اذان تا اقامه نماز، افرادى مخصوص موظف به آغشته کردن این سنگ به عطر عود هستند که خود از گرانترین عطرهاى عود جهان به شمار آمده و به عطر عود کعبه مشهور است.

 

 

 

 

 


تاریخ ارسال : دوشنبه 19 آذر 1397
آخرین بازدید : دوشنبه 24 تیر 1398
تعداد بازدید کننده : 219
دفعات مشاهده : 219
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

سرود میلاد امام رضا علیه السلام

سرود میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها

سرود ولادت حضرت رضا (علیه السلام)

ناد علیا مظهر العجائب / آلبوم امیر عشق

قال الرّضا علیه السلام

هر مؤمنی در مدح ما شعری بگوید خداوند متعال (برای او) در بهشت شهری هفت برابر وسیع‌تر از دنیا بسازد و در آن شهر هر فرشته‌ای و هر پیامبر مرسلی به دیدار او روند.

(وسائل‌الشیعه: جلد 14، صفحه 598)
مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک