روند مقاوم‌سازی دیوارهای حرم کاظمین سرعت گرفت

 

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، با پایان خاکبرداری اطراف ضریح حرم مطهر امامین جوادین (علیهما السلام) در کاظمین، عملیات نصب هواکش‌هایی در کف زمین و اطراف دیوارهای این حرم مطهر به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت آغاز شد.

یکی از اقدامات ستاد بازسازی عتبات در کاظمین، بازسازی حرم امامین جوادین (ع) و توسعه صحن‌های آن است.  

 

بر همین اساس از سال‌های گذشته روند تجهیز و توسعه صحن‌های این حرم مطهر اجرایی و بخش قابل توجهی از آن تکمیل شده است.  

 

یکی از مشکلاتی در بیشتر اعتاب مقدسه عراق به ویژه حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین وجود دارد، نفوذ رطوبت در بافت‌های زیرین به شمار می‌رود که همین امر موجب تخریب بخش‌هایی از گچ‌کاری و فضاسازی‌های تاریخی در دوران‌ گذشته شده است.   

 

بر همین اساس مهندسان و هنرمندان ایرانی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در صحن و بخش زیرین حرم مطهر، کانال‌هایی را پیش‌بینی کردند که به منظور اجرایی کردن این طرح باید مقام‌سازی کف صحن‌ها انجام می‌شد.  

 

پس از مقام‌سازی کف، کانال‌های هواکش برای ممانعت از نفوذ رطوبت کف به بدنه صحن صورت گرفت که روند کانال‌کشی هواکش‌ها در بخش‌های شمالی و جنوبی صحن آغاز شده و قرار است تا سال آینده این بخش تکمیل شود.  

 

عباس رضائی‌نسب مدیر پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهر کاظمین درباره نحوه عملیات اجرایی سنگ کف و دیوار حرم امامین جوادین (ع) می‌گوید: برای انجام این کار یک متر و ۲۰ سانتی‌متر خاکبرداری کردیم، زیر بستر را با بتن مقاوم‌سازی و با آجر هواکش‌هایی زیر کف ایجاد کرده وکانال‌هایی به منظور خروج رطوبت زده‌ایم که تمامی این مصالح از ایران اسلامی تهیه شده است.  

 

در بخش نخست از قسمت مسجد صفویه عملیات خاکبرداری و سنگ کف و دیوار آغاز شد و هواکش‌ها در فاصله مناسبی از سطح قرار گرفت. هم‌اکنون نیز در بخش‌های دیگر حرم مطهر امامین جوادین (ع) عملیات خاکبرداری به اتمام رسیده و هم‌اکنون روند تعیین جایگاه هواکش‌ها در حال انجام است.  

 

به گزارش فارس، سطح آب‌های زیرزمینی در کاظمین بسیار بالا است به طوری که با کندن سه متر از خاک زمین به آب می‌رسیم، بر همین اساس نصب هواکش‌ها و کانال‌هایی به منظور عدم جلوگیری از رطوبت و آسیب رسیدن به قسمت‌های مختلف حرم مطهر از اهمیت بسیاری برخوردار است که این عملیات مهم هم‌اکنون به همت ستاد بازسازی عتبات و با کمک خیران کشورمان انجام می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 


تاریخ ارسال : دوشنبه 21 آبان 1397
آخرین بازدید : پنجشنبه 11 مهر 1398
تعداد بازدید کننده : 229
دفعات مشاهده : 229
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

نوحه خبر داغ با صدای شهروز حبیبی

محمود کریمی/ شعری برگرفته از یک ماه خون گرفته 13

محمود کریمی/نوحه‌ای برگرفته از یک ماه خون گرفته 12

شام غریبان.بیت رهبری/ محمود کریمی. شعر: استاد سازگار

قال زین العابدین علیه السلام

هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین (ع) گریان شود به طوری که اشک بر گونه‌هایش سرازیر گردد، خداوند به سبب آن، او را در غرفه‌های بهشتی جای دهد که روزگاران درازی را در آنها به سر برد.

 (میزان‌الحکمة: 4265) 

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک