گفتگوی خواندنی با گلاب شوی ضریح امام حسین(علیه السلام).

 

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دعبل، آمده ایم به دیدار آقای رضا انصاری مقدم. مرد 42 ساله ای که کارش پرورش گل محمدی و تهیه گلاب ناب ایرانی است.او دوبار خودش ضریح های مطهر امام حسین(علیه السلام) و امیرالمومنین(علیه السلام) را در کربلا و نجف با گلاب هایی که حاصل دسترنجش است شست و شو داده.با انصاری مقدم در قمصر کاشان به گفت و گو نشستیم.

 


*آقای انصاری مقدم، مهمترین سوال این است که چه انگیزه ای باعث شد که شما تصمیم بگیرید تا گلاب های خودتان را به کربلا ببرید چه حرم حضرت امیرالمومنین(ع) که پارسال اتفاق افتاد و چه قبل از آن که به حرم امام حسین علیه السلام رفته بودید و گلاب های شما این شانس را پیدا کردند که ضریح امام حسین و حضرت علی(ع) را شست و شو دهند؟

 
**عشق. هر کسی عاشق چیزی است. ما از بچگی عاشق اهل بیت بودیم. ما در محله بالای قمصر زندگی می کنیم. از رسوماتی که در قمصر در روز عاشورا جریان دارد نخل گردانی است. واقعه عاشورا در قمصر توسط یک نفر به نام علامه شاه فضل پیاده می شده است که در آن هر کدام از نخل ها نماد یکی از شهدای کربلا هست. من ده یا دوازده ساله بودم. در آن شرایطی که مخالفت می کردند و اجازه نمی دادند من آخرین نخل و کوچکترین نخل را خودم درست کردم. ما از کودکی عاشق اهل بیت بودیم و چون کارمان گلاب گیری بود خیلی امام حسین علیه السلام به ما لطف کردند و ما را لایق دانستند تا گلاب هایمان نذر سیدالشهدا شود. خدا ما را خیلی دوست داشت که این کار را توانستیم انجام دهیم..

 

*چند سال است که کار گلاب گیری انجام می دهید؟

 
**من 42 سال دارم. از بچگی کار ما این بوده است. البته خودم حدود 20 سال است که گلاب گیری می کنم. اما قبل از آن در کارگاه های گلاب گیری کارگری می کردم.

 

* از چه سالی تصمیم گرفتید که گلاب هایتان را نذر حرم ائمه اطهار کنید؟

 
**حدود هفت، هشت سال است که ما  گلاب  به عتبات می فرستیم. یادم هست سال دومی که بعد رفتن صدام راه کربلا باز شده یود همایشی در قمصر برگزار شد که فردی از ستاد عتبات عالیات از اراک به قمصر آمده او توسط آشنایی به کارگاه من آمد من به او گفتم که می خواهم گلاب به عتبات بدهم. ایشان گفت من گلاب هایت را برای عتبات می برم من چندین سال به ایشان گلاب اهدا می کردم. حتی دو تقدیر نامه هم به من داده شد اما همیشه ته قلبم این بود که کاش خودم گلاب ببرم و حرم های کربلا را با گلاب بشویم تا آن زمان هم این اتفاق نیفتاده بود.
 یعنی حتی خود کارگردانی که آمده بود قمصر تا از گلاب گیری فیلم بگیرد وقتی به او گفتم می خواهم وارد حرم شوم و آن را بشویم. گفت امکان ندارد و خیلی سخت است.
واقعا هم سخت بود. یعنی من دو سال بود دنبال این کار بودم. خیلی رایزنی کردم. حدود دوسال مدام می رفتم قم نزد آیت الله شهرستانی نماینده حضرت آیت الله سیستانی. آخرین بار ایشان گفت ماشاءالله به این همتت. خلاصه لطف امام حسین علیه السلام بود تا بالاخره این اتفاق افتاد.
 

* شما یک بار  حرم امام حسین علیه السلام  و یک بار هم حرم حضرت امیرالمومنین را با گلاب تان شست و شو دادید؟
 
**من نزدیک هفت هشت سال است که به عتبات گلاب می دهم، این که خودم ببرم و شست و شو دهم دوبار بوده است. یکبار با آقای مصطفی دالایی(مستند ساز) به حرم علی ابن ابی طالب(ع) رفتیم که روز عید غدیر بود. با گلاب حرم را شستشو دادیم  و با گل خشک محمدی آن جا را گل باران کردیم. دو سال قبل هم حرم امام حسین علیه السلام رفتیم و حرم مطهر و ضریح حضرت را شست و شو دادیم. الان هم داریم رایزنی می کنیم،البته نمی دانم امسال کدام حرم باشد، ولی امسال هم ان شاالله می رویم. امسال فصل گلاب گیری از خود آیت الله شهرستانی دعوت کردیم و ایشان قمصر آمدند و از فرآیند گلاب گیری دیدن کردند.
*یعنی ممکن است تا آخر  صفر این اتفاق بیفتد؟
 
** ان شاءالله تا آخر اربعین به احتمال خیلی زیاد ما مشرف می شویم.
* من در مستند اشک گل که درباره شست و شوی حرم امام حسین(ع) توسط شماست، دیدم لحظه هایی که شما کنار و حتی داخل ضریح امام حسین علیه السلام بودید و همین طور در مورد حرم امیرالمومنین(ع)؛ زمانی که  با گلاب این حرم های مطهر را شست و شو می دادید گلابی که حاصل دسترنج شما بود و این افتخار را پیدا کرده بود که وارد حرم های مقدسی شوند که برای شیعیان آرزو است که این ضریح ها را ببینند و دستی بر آن بکشند. شما ساعاتی آنجا بودید و بدون اینکه زائری آنجا باشد و شما رفتید و با گلاب خودتان آن جا را شستشو دادید از این حس برایمان بگویید...
 
**این کار نشدنی بود. هیچکس باور نمی کرد. من حتی الان هم گاهی فیلم را می بینم، هنوز هم باور نمی کنم این اتفاق افتاده باشد. نمی دانم چطور بیان کنم. خیلی خداوند لطف کرد. آقای قانع و آقای شاه آبادی(فیلم سازان گروه) می گفتند واقعا ما می خواهیم وارد ضریح شویم؟ بعد ها می گفتند این چه سعادتی بود که توانستیم وارد ضریح شویم.
البته کارخیلی سختی بود. استرس خیلی زیادی داشت. ولی لطف خدا و اهل بیت شامل حال ما شد و آن حضرات ما را پذیرفتند. نمی دانم چطور بگویم که چه افتخار بزرگی بود. خیلی از این بابت خوشحالم. فکر می کنم همه این ها به دعای پدر و مادر بر می گردد. در قمصر خیلی ها از من افضل تر و پول دار تر و مشهور تر هستند که قبل از من گلاب گیر بودند. ولی این لطف خدا و اهل بیت و دعای پدر و مادرم بود که شامل حالم شد تا بتوانم ضریح های امام حسین(ع) و امیرالمومنین(ع) را  با گلاب شست و شو دهم.
* شسشتوی داخل ضریح حرم امام حسین علیه السلام چقدر طول کشید؟

 
**ما اول مزار هفتاد و دو تن را شستیم. ضریح هفتاد و دو تن چسبیده به ضریح امام حسین علیه السلام است. اول هفتاد و تن را شستشو دادیم و بعد ضریح مقدس امام حسین(ع) که شست و شوی آن حدود یک ربع طول کشید.
*چند نفر داخل ضریح بودید؟
 
**من بودم و برادرم و آقای قانع و آقای شاه آبادی که فیلمبردار بودند و یک نفر هم مسئول خود داخل ضریح که ما را راهنمایی می کرد. یک کارگر هم داشتیم. در مجموع شش نفر بودیم.
*آیا خاطره ای هم از این اتفاق مبارک یادتان مانده؟
 
اتفاق عجیبی را تعریف کنم. من زبان عربی بلد نیستم. وقتی در اتاق تشریفات نشسته بودیم و آقای شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی هم بودند گلاب ها را گذاشته بودیم و منتظر بودیم تا نماز تمام شود و درها را ببندند و ما وارد حرم شویم. یک مسئول حرم آمد و داشت به گلاب ایراد می گرفت. حس کردم می گوید نکند این گلاب ها سمی باشد. من سریع در یکی از گلاب ها را باز کردم و مقداری خوردم تا نشان دهم سمی نیست و خوردنی است. بعد سید عباس به من گفتند شما عربی می دانید؟ گفتم نه. گفتند پس چطور فهمیدید که او بررسی می کند که گلاب سمی نباشد. گفتم نمی دانم  به قلبم افتاد که این کار را بکنم تا آنها اعتماد کنند.

*می گویند زیر قبه امام حسین(ع) دعا مستجاب می شود؛ خیلی ها آرزو دارند لحظه ای زیر قبه سیالشهدا قرار بگیرند. حالا شما داخل ضریح رفته بودید و چنین افتخاری نصیب کمتر کسی می شود. آن جا  چه دعایی کردید؟

** برای ظهور امام زمان (عج) و عاقبت بخیری خودمان دعا کردیم. برای خودم هم دعا کردم که هر وقت قرار است عمرم به سر برسد، ان شاءالله در عزاخانه امام حسین (ع) باشد.
*بعد از داخل ضریح بیرون آمدید و بیرون ضریح را شستید؟
 
**ببینید نماز صبح که تمام شد ما کار را شروع کردیم و تا نماز ظهر آنجا بودیم، یعنی نماز جماعت خواندیم و بعد بیرون آمدیم. تا ساعت یک ظهر ما آزاد بودیم که داخل حرم باشیم. کارت هایی به ما داده بودند که فیلم بردارهای ماهم می توانستند خیلی فیلم گرفته شد که حاصل آن مستندی با عنوان «اشک گل»  است که پارسال چند شبکه پخش کردند و امسال هم ایام محرم فراوان از تلویزیون پخش شد. البته الان هم دوباره یک سری مستند از آن فیلم ها دارند آماده می کنند.
آن اتفاق خیلی عالی بود. گفتم که لطف و کرم خود آقا بود و انشاءالله بتوانیم این حس را نگه داریم.
*حرم امیرالمومنین چطور بود؟
 
**قرار بود داخل ضریح امیرالمومنین(ع) را بشوییم. چون روز عید غدیر و بسیار شلوغ بود. مسئول آنجا گفت در این شرایط نمی توان بیش از یک ساعت در حرم را ببندیم. چون تخلیه مکان خیلی زمان می برد و زائران اذیت می شوند. ما گفتیم که راضی به اذیت شدن زائران نیستیم. هر چه که شما صلاح می دانید. فردای آن روز، خودمان توی حرم تنها بودیم که گل ریختیم و فیلمبرداری هم شد.
* چه آرزویی در مورد این کار نذرتان دارید؟

 
**آرزو دارم هر سال قسمت من شود که این کار را انجام دهم. دو آب هست که در دنیا خراب نمی شود. یکی گلاب و یکی آب زمزم. می گویند همزاد هم هستند و من آرزو دارم هر سال گلاب ببرم و ضریح ائمه را شست و شو دهم.


* اگر نکته دیگری باقی مانده بفرمایید...
 
**من خیلی آرزو داریم داخل ضریح حرم حضرت رضا علیه السلام را شسشتو دهم. حتی یک سری گلاب به صورت آزمایشی خدمت آیت الله رئیسی. بردند من یک هفته آنجا بودم و از طرف آیت الله طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان نامه ای برای آقای رئیسی بردم. خیلی سخت است. شرایط جور نمی شود.
*یعنی حرم مشهد خودمان از حرمین عراق سخت تر است؟
 
**بله خیلی سخت.


*ما هم دعا می کنیم. انشاءالله اگر امسال خداوند قسمت شما کرد و تشریف بردید از آن آقایان بخواهید این فرصت در مشهد هم برای شما فراهم شود.
 
**من خیلی تلاش کردم. خیلی سخت است. با آیت الله رئیسی صحبت کردم. حتی گلاب من را خواستند که به صورت آزمایشی بردند من گفتم ما خودمان هم می خواهیم در شست و شو حضور داشته باشیم و فیلمبرداری کنیم و یک فیلم مستند بسازیم. حتی فیلم کربلا را تقدیم کردم. گفتم ببینید اگر مورد پسند بود به ما اجازه فیلمبرداری بدهید. هنوز هم در حال رایزنی هستیم که این کار انجام شود.
ما وقتی به حرم امام حسین علیه السلام رفتیم تا شستشو دهیم، نماینده آیت الله سیستانی بودیم. یعنی طوری هماهنگ کرده بودند که ما به جای آیت الله سیستانی داخل ضریح رفتیم. خیلی به ما احترام گذاشتند. من حتی خدمت آیت الله سیستانی مشرف شدم. دیداری داشتیم و  بابت این کار از ایشان تشکر کردیم. اینجا هنوز موفق نشدیم، ان شاءالله امام حسین علیه السلام و خود امام رضا علیه السلام واسطه شوند و این راه باز شود.


*و کلام آخر...
 
یک کلام؛ ختم کلام: دوستت دارم یا حسین.
تاریخ ارسال : دوشنبه 15 مرداد 1397
آخرین بازدید : شنبه 4 خرداد 1398
تعداد بازدید کننده : 253
دفعات مشاهده : 254
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

مناجات ماه رمضان

سرود میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام

نوحه شهادت حضرت علی علیه السلام

قال رسول الله صل الله علیه واله و سلّم

آگاه باشید هر کس علی را دوست داشته باشد خداوند حکمت را در قلب او، و راستی و درستی را بر زبان او جاری سازد و درهای رحمت خود را برای او باز کند.

(البحار: جلد 27، صفحۀ 89،114)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک