مقدمه کتاب صدف نبوت 1

بزرگترین اتفاقی که پس از مبعث گرامی پیامبر اکرم رخ داد تولد حضرت فاطمه بود. حضرت فاطمهبانویی است که چند سورۀ قرآن در شأن ایشان نازل شده است. تنها فرزند و وارث پیامبر اکرم که خداوند متعال پیامبر خود را به مراعات ایشان امر فرمود و پیامبر پیروانش را به حق عظیم ایشان آگاه فرمود؛ "فاطمة بضعة منی" فاطمه پاره‌ای از من است و ازین نیز فراتر رفت و فرمود :
"فاطمة بهجة قلبی" فاطمه شادمانی قلب من است و از این هم فراتر و بالاتر: "فاطمة قلبی و روحی التی بین جنبی" فاطمه دل من و روح من است که میان پهلوهایم دارم، ازین هم بالاتر؛ "فاطمة امّ ابیها" فاطمه مادر پدرش است. فاطمهمادر پدرش است. فاطمهنخستین مدافع پیامبر خدا پس از علی علیه الاف التحیه و الثنا است. فاطمه و علی در کنار حسن و حسین خانوادۀ محمد را معرفی کردند. آیۀ مباهله، آیۀ تطهیر، آیۀ مودت و سورۀ انسان در شأن ایشان است. کمتر جایی از قرآن عزیز را می‌توان پیدا کرد که یادی از آل گرامی حضرت در آن نشده باشد .
یزید اسرا را به حضور طلبید تکیه زده بر تخت پادشاهی جام شراب در دست و بوزینه‌ای در آغوش و مهره‌های شطرنج در پیش‌رو؛ زینب پرورش یافتۀ "فاطمة صدیقة کبری خطبه‌ای فرمود که یزید و یزیدیان سراسر خاموش گشتند تا ابد. "ما رأیت الّا جمیلا" خطابه‌ای بود برای درس گرفتن ملائکه و انبیای الهی برای آگاهی دادن به تمامی آزادگان، شایستگان، نیکان، عرفا و حکما. تشریح ولایت و شهادت جز از زبان زینب آن عالمه غیر معلمه کجا به این وضوح شنیده شده است. زینب تسلّا دهندۀ مقرّبین درگاه الهی است تا « ما ارید الآ الا صلاح امة جدّی» را بفهمند .
زینب با خطبه‌هایش یادآور مادری شد که دستان حسن و حسین را گرفت و در مسجد پیامبر خطبه‌ای ایراد فرمود تا اسلام را دوباره احیا کند و "انقلبتم علی اعقابکم " را هشدار دهد .
فاطمه حجت حجت‌های خداست. "کفو علی و نعم العون علی طاعة الله" برای علی است. زینب قطراتی از آن اقیانوس است. چرا شبیه نباشد؟ فاطمة محدثة است یعنی از جانب خداوند متعال گویای اخباری است که در وحی نمی‌گنجد؛ اسرار خدایی را به اولیا جز فاطمه که بگوید؟
فیض نخست و خاتمه، نور جمال فاطمهچشم دل ار نظاره در مبدا و منتهی کندصورت شاهد ازل، معنی حسن لم یزلوهم چگونه وصف آیینۀ حق نما کندحامل سرّ مستمّر حافظ غیب مستتردانش او احاطه بر دانش ماسوی کند
از مشیت الهیه و قضا و قدر به گونه‌ای سخن می‌فرمود اهل بیت را که آگاهی‌شان از پیامبر بود و عِلمُهُ عِلمی در شأنشان صادق، درس می‌گرفتند .
لوح قدر به دست او، کلک قضا به شست او تا که مشیت الهیه چه اقتضا کند .
حضرت فاطمة الزهرا اوج تجّلی عصمت الهیه و معنا و منبع طهارت برای تمامی ائمه علیهم الصلوة و السلام است که امیرالمؤمنین علیه افضل صلوات المصلین فرمود «لایقاس بآل محمدٍ احدٌ»
در جبروت حکمران در ملکوت قهرماندر نشأت کن فکان حکم به ماتشاء کندعصمت او حجاب او عفّت او نقاب اوسرّ قِدَم حدیث از آن سرّ و از آن حیا کند
فاطمه نجات دهندۀ تمامی خوبان هستی از مجازات و شفاعت کننده تمامی شیعیان از عدل‌الهی به سوی عفوالهی، خود معیار و معیار و ملاک تقرّب مقربان است «... دارت القرون الاولی» حکایت ازین بیت دارد که :
قبلۀ خلق روی او، کعبۀ عشق کوی اوچشم امید سوی او تا به اعتنا کند
فاطمه الزهرا آموزگار، مربی و مادر حسن است که به بخشیدن حکومت و خلافت جان مسلمانان را نجات داد و بزرگترین اختلاف بشری را حلّ و فصل فرمود، نمونه معلم و مدرّس حسین است که با نثار جان خود، اهل بیت خود، دوستان و پیروان خود تمامی دین و مقدسّات را حفظ فرمود .
اسلام، کتاب خدا، کعبه خانۀ خدا، همه و همه با دستان علی، فاطمه، حسن و حسین و فرزندان حسین تا امروز حفظ شده‌اند و این است «انا نحن نزلنا الذکر و اناله لحافظون» آیۀ 9 سورۀ مبارکۀ فجر
حضرت فاطمه به حق خداوند بر تمامی موجودات اشاره فرمود و حق را که بازارش در بهشت رونق داشت، در دنیا رونق بخشید. علی اول مظلوم است و فاطمه اول مدافع مظلوم. خداوند متعال که صلواته علی احبّاءه و انصاره به یاری فاطمه افتخار می‌فرماید .
مفتقرات متاب رو، از در او به هیچ سوزانکه مس وجود را فضّۀ او طلا کند
مجموعه‌ای را که ملاحظه می‌فرمایید قطره‌ای است از دریای بی کران فضائل و مناقب بانوی بی‌بدیل هستی و یگانۀ عالم وجود که با الطاف و مدد ایشان به رشتۀ تحریر درآمده و جز با عنایات آن حضرت امکان وجود کتابی دربارۀ خودشان محال است .
شاعر ارجمند و استاد گرامی چناب حاج غلامرضا سازگار که خدا عمر و عزت و برکاتش را افزون فرماید، با بزرگواری تمام، وقت گرانقدر خود را وقفِ خلق آثار آیینی نموده است و با همکاری صادقانه و بی‌دریغ، روشنگر این راه گشته و همانطور که در مجموعۀ " یک ماه خون گرفته" ویژۀ محرم و صفر ملاحظه فرمودید، الحق و الانصاف اشعار و سروده‌هایی ناب را تقدیم مجالس توسل و هیئت‌های مذهبی نمودند .
دفتر هنر و ادبیات هلال افتخار دارد تا در این راه توفیق خدمت رسانی و ایجاد زمینه و بستر مناسب، جهت نشر و ترویج معارف اهل بیت علیهم السلام در قالب مجموعه‌های وزین و فاخر را داشته باشد
از تمام سروران و عزیزانی که مار ا در این راه یاری نمودند خصوصاً سازمان تبلیغات اسلامی کمال تشکر را نموده و امیدواریم مشمول ادعیۀ حضرت ولی عصر قرار گیرد .
دفتر هنر و ادبیات هلالاردیبهشت 87

توسل به حضرت رقیه سلام الله علیها

خبر داغ

عشق تو ما را دیوانه کرده / مرحوم اصغر سعیدمنش

کتیبه روایت تاریخ بلعمی (محرم61 ه. ق)- استاد باقری

قال زین العابدین علیه السلام

هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین (ع) گریان شود به طوری که اشک بر گونه‌هایش سرازیر گردد، خداوند به سبب آن، او را در غرفه‌های بهشتی جای دهد که روزگاران درازی را در آنها به سر برد. 

(میزان‌الحکمة: 4265)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک